Kolonel J.A. van Dalen, regimentscommandant Huzaren van Boreel

Het eskadron werd opgericht op 3 mei 1967 als onderdeel van de 11 e Pantserinfanteriebrigade te Schaarsbergen. De eerste commandant was majoor J.J. van Dormolen. In september 1969 werd hij opgevolgd door majoor J. Buenk, die meer dan drie jaar het commando voerde. In december 1975 werd de radargroep van het eskadron, onder leiding van 2 e luitenant Houtman, ingezet voor gevechtsveldbewaking bij de treinkaping door Molukse jongeren bij Wijster. 11 ZVE trad, samen met een eskadron van PanzerAufklärungsBatallion 3 uit Lüneburg, op als tegenpartij bi de oefening ‘Tank-Stoot’ in mei 1976. Bij deze oefening mocht 101 Tankbataljon, gecommandeerd door luitenant-kolonel A. Rens, laten zien wat het waard was.
Spectaculair was een luchtmobiel optreden van een groep van 11 ZVE onder commando van wachtmeester Kosters. Opdracht van deze groep was om de opmars van het tankbataljon te vertragen. Zoals meer gebeurt bij dit soort acties, was het resultaat van de luchtmobiele actie gering en de verliezen zwaar. Wachtmeester Kosters kwam slechts met twee man terug achter de eigen linies.
In september 1976 nam het 2e peloton 11 ZVE als onderdeel van 41 ZVE deel aan de Duitse legerkorpsoefening ‘Gro er Bär.’ Later in dat jaar mocht de eskadronscommandant van 11 ZVE majoor J.L.H. Benda, als commandant van de meest verdienstelijke eenheid van de 1e Divisie ‘7 December’ het divisiefanion in ontvangst nemen.

In maart 197 kreeg het eskadron de M113 C&V met het 25 mm Oerlikon snelvuurkanon. Majoor Benda droeg op 12 mei het commando over aan ritmeester R.J. Nix. Bij de oefening ‘Saxon Drive’ van 18 tot 9 september 1978 kreeg het eskadron in de tweede week twee pantserinfanteriepelotons en een pantserantitankpeloton onder bevel en mocht het optreden als gevechtsbeveiliging van de divisie. Twee jaar later, bij de divisie geleidde brigade-oefening ‘Eenhoorn-EM’ was het nieuwe 2e peloton net op 1 september paraat geworden en had nog veel personeelstekorten. Daarom werd het 2e peloton van 13 ZVE onder bevel gesteld voor deze oefening. De divisiecommandant roemde de wijze waarop het eskadron de gevechtsbeveiliging en naderhand de gebiedsbewaking had uitgevoerd.
Op 24 april 1982 werd het 3e lustrum van het eskadron gevierd. 400 reünisten kwamen opdraven. De organisator van dit feest, opperwachtmeester A.G. Wendriks, behoorde tot de kern van het eskadron maar nam op 2 juli afscheid van ‘zijn’ eenheid. Daarna kwam het jaar van de opheffing. Majoor J. Attema verliet reeds in april de eenheid en zijn plaatsvervanger ritmeester H.R.G. Schraven mocht nog een half jaar het eskadron commanderen. De allerlaatste oefening van het eskadron was in juni 1983 bij Sennelager in Duitsland.
We hebben eerder foto’s van het 11 ZVE ontvangen. Heeft u nog herinneringen, deel ze met ons!